Czy BMI to obiektywny wskaźnik stopnia nadwagi lub otyłość? Z cała pewnością – nie.
Dlaczego BMI jest nieobiektywny?
Indeks masy ciała (z ang. Body mass index – BMI) to wartość liczbowa, którą wylicza się jako iloraz masy ciała, wyrażonej w kilogramach oraz wzrostu do kwadratu, wyrażonego w metrach. Wskaźnik ten wymyślono w 1832 roku. Od ponad 200 lat funkcjonuje w przestrzeni publicznej, stąd jego popularność. Jednakże wtedy nie mieliśmy jeszcze jako ludzkość takiej wiedzy o otyłości i zdrowiu, jak dzisiaj.
Obecnie wiadomo, że BMI nie uwzględnia się masy mięśniowej i tłuszczowej. Jeśli zatem osoba prowadzi aktywny tryb życia, to udział masy mięśniowej w masie ciała będzie wysoki (np.u sportowca) a tym samym wysokie będzie BMI, mimo niskiego i/lub prawidłowego poziomu tkanki tłuszczowej.
Jak definiować nadwagę /otyłość?
Tymczasem miarą nadwagi czy otyłości jest nadmierny udział tk tłuszczowej w masie ciała a nie nadmierna masa ciała. Co więcej: znaczenie ma nie tylko ilość tkanki tłuszczowej, ale jej rodzaj i rozmieszczenie w organizmie.
BMI nie rozróżnia wieku, płci, kondycji ogólnej i metabolicznej danej osoby.
Jak zatem obiektywnie ocenić poziom nadwagi czy otyłości?
Jedną z obiektywnych ocen jest analiza składu ciała, wykonywana przy pomocy bioimpedancji, specjalnym urządzeniem – analizatorem składu ciała.
Pamiętaj – przed podjęciem odchudzania, koniecznie wykonaj pomiar składu ciała!
Potrzebujesz pomocy? Zapraszam do kontaktu.