OMEGA Test to badanie stężenia kwasów tłuszczowych na poziomie komórkowym, które ułatwi modyfikację dotychczasowego sposobu odżywiania oraz skuteczną profilaktykę chorób cywilizacyjnych. OMEGA Test to zatem klucz do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki ciała człowieka.
Dlaczego ważne jest oznaczenie poziomu kwasów omega- 6 i omega-3?
Wysoki poziom omega-6 i bardzo wysoki stosunek omega-6 do omega-3 sprzyjają rozwojowi wielu chorób, w tym chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów, chorób zapalnych i autoimmunologicznych, może przyczynić się do powstania nadmiernego stanu zapalnego i potencjalnie zwiększyć ryzyko wystąpienie wielu chorób. Natomiast zwiększona ilość kwasów omega-3 i niski wskaźnik omega-6/omega-3, mają działanie przeciwne, czyli zmniejszają ryzyko schorzeń.
Czego dowiesz się oznaczając wskaźnik stanu zapalnego AA/EPA?
Proporcja dwóch kluczowych kwasów tłuszczowych we krwi jest wyznacznikiem procesu zapalnego w komórkach. Te kwasy to kwas arachidonowy z rodziny omega-6 (AA) oraz kwas eikozapentaenowy (EPA) z rodziny omega-3. O ile AA jest źródłem prozapalnych hormonów, które w nadmiarze wpływają na przyśpieszenie przewlekłych procesów chorobowych, o tyle EPA jest źródłem substancji przeciwzapalnych, które łagodzą stany zapalne. Stosunek AA/EPA jest miarą stanu zapalnego w komórkach. Im jest on wyższy, tym większy jest stan zapalny a tym samym szybciej rozwija się proces zapalny i starzenie się komórek organizmu.
Czego dowiesz się oznaczając poziom nasyconych kwasów tłuszczowych (NKT) i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (JNKT)?
Nasycone kwasy tłuszczowe występują głównie w tłuszczu zwierzęcym i niektórych olejach tropikalnych, jak: olej kokosowy, palmowy. Mogą one podnosić stężenie cholesterolu we krwi. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe natomiast występują w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym, orzechach, migdałach i awokado. Spożywanie produktów bogatych w JNKT pomaga obniżyć poziom cholesterolu nie obniżając poziomu tzw. „dobrego” cholesterolu.
Reasumując, warto oznaczyć stężenie kwasów tłuszczowych za pomocą testu „z suchej kropli krwi”, aby móc ustalić terapeutyczną dawkę kwasów tłuszczowych omega-3.
Zadzwoń i umów się na badanie!